Cesja leasingu operacyjnego
Coraz bardziej popularnym na wszelkich portalach aukcyjnych staje się opcja zakupu samochodu wraz z leasingiem, który został na niego wzięty. Płacąc odstępne i przejmując spłacanie rat możemy mieć możliwość korzystania z niego praktycznie tak samo jak przy płatności jednorazowej. Zdarza się przecież, że i tak planowaliśmy wziąć leasing na ten samochód, więc de facto takie rozwiązanie wpisuje się w nasz scenariusz. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej cesjom leasingowym oraz zagadnieniom z tym związanym.
Czym jest cesja leasingu?
Leasing to stosunkowo łatwo dostępne źródło finansowania a przede wszystkim wygodne i opłacalne rozwiązanie dla przedsiębiorstw. Pomaga w rozwijaniu własnej firmy i świadczeniu swoich usług na szerszą skalę. Zdarza się jednak, że pierwotne plany odnośnie do kierunku rozwoju naszego biznesu muszą być zrewidowane lub w pewnym zakresie zmienionym. Maszyna, którą planowaliśmy wykorzystywać i na którą wzięliśmy leasing okazała się jednak zbyt mało wydajna i może warto byłoby ją zamienić na lepszą. Samochód osobowy z górnej półki okazał się jednak zbyt kosztowny aby płacić raty w takiej wysokości. Niedawno kupiony poprzez leasing ciągnik siodłowy z naczepą planowaliśmy wykorzystać do nowego zamówienia, które jednak z różnych względów nie wypaliło. Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą zdecydowała się na przekształcenie w spółkę lub wnosi ją aportem do funkcjonującej spółki. Jeden ze wspólników odchodzi ze spółki i postanawia realizować część biznesu na nowym podmiocie. Powodów może być oczywiście jeszcze dużo więcej, ale nie oznacza to, że musimy do końca korzystać z tego sprzętu tylko dlatego, że zdecydowaliśmy się go wziąć w leasing. Z pomocą przychodzi rozwiązanie cesji leasingowej, czyli zamiana korzystającego na inny podmiot, który będzie chciał korzystać z naszej maszyny czy pojazdu. Cesja przenosi bowiem wszelkie prawa (w tym zarobkowe korzystanie z przedmiotu) i obowiązki (np spłata rat i ubezpieczenie) wynikające z umowy leasingowej na inną firmę i zwalnia nas z konieczności realizowania nierentownego przedsięwzięcia. Jak przy każdym zakupie na rynku wtórnym tak i tutaj warto doprecyzować dlaczego obecny korzystający nie jest zainteresowany używaniem maszyny czy pojazdu. Istnieje oczywiście ryzyko, że sprzęt jest z jakiegoś powodu wadliwy, lecz wiąże się z nim każda transakcja spoza rynku pierwotnego i bez gwarancji producenta czy dealera. Dużo bardziej prawdopodobne są przejściowe problemy finansowe obecnego korzystającego albo konieczność zmiany pierwotnych założeń. Każdy scenariusz jednak może w inny sposób pomóc w ustaleniu ostatecznej wysokości odstępnego lub innych warunków transakcji.
Odpowiednie ustalenie odstępnego
Punktem wyjścia powinno być zawsze ustalenie odpowiedniej wartości przedmiotu, który ma być przedmiotem cesji leasingu. Pomocne może być skorzystanie z usług rzeczoznawcy majątkowego, który w kilka dni powinien przygotować szczegółową ekspertyzę dokładnie i wyrażeniami rynkowej wartości maszyny czy pojazdu. Jeśli jednak cena jest atrakcyjna to może okazać się, że w międzyczasie znajdzie się inny zainteresowany i sprzątnie nam okazję sprzed nosa. Dotyczy to zarówno popularnych samochodów osobowych, dostawczych i środków transportu ciężkiego, ale również specjalistycznych maszyn i innego sprzętu. W każdym razie gdy już strony dojdą do porozumienia co do wartości po jakiej chcą dokonać cesji należy sprawdzić aktualne zaangażowanie w firmie leasingowej. Różnica pomiędzy ustaloną wartością a leasingiem będzie wysokością wstępnego dla obecnego korzystającego. Firmy leasingowe bardzo często w taki sposób konstruują harmonogram spłat, żeby w każdym momencie saldo leasingu było niższe niż rynkowa wartość przedmiotu, dlatego praktycznie zawsze takie odstępne będzie się pojawiało. Oczywiście różne sytuacje losowe mogą spowodować, że obecny korzystający nie będzie żądał odstępnego, bo korzystniejsze dla niego będzie pozbycie się zobowiązania. Przy ustaleniu salda leasingu powinniśmy opierać się na wartości kapitału pozostającego do spłaty, a nie sumie rat leasingowych wraz z wykupem. W ratach zawarta jest bowiem część odsetkowa związana z obsługą i pożyczeniem pieniędzy. Zatem odstępne jako różnica między ustaloną wartością a kapitałem leasingu pozostałym do spłaty jest najbardziej sprawiedliwą kwotą. Warto podkreślić, że firmy leasingowe bardzo rzadko wnikają w kwestie odstępnego, gdyż dla nich najistotniejsze jest zapewnienie ciągłości spłat rat leasingowych i uznają, że jego wysokość jest sprawą pomiędzy obecnym korzystającym a przejmującym.
Konsekwencje podatkowe
Dla obecnego korzystającego cesja nie niesie za sobą żadnych istotnych skutków związanych z rozliczaniem dotychczasowej umowy leasingowej. Dotychczasowe raty, które zostały zaksięgowane stanowią koszt podatkowy i nie ma konieczności dokonywania żadnych korekt przy ich ewidencji. Ewentualna kwota odstępnego będzie pozostałym przychodem operacyjnym i równolegle kosztem podatkowym dla przejmującego. Nowy korzystający będzie mógł uwzględniać w kosztach przyszłe raty leasingowe w taki sam sposób jak gdyby od początku trwania umowy był stroną umowy leasingowej. Będzie miał również prawo do wykupienia przedmiotu leasingu za kwotę uwzględnioną w umowie leasingowej, często preferencyjną i niższą niż jego wartość rynkowa. Kwestią do ustalenia pomiędzy korzystającymi jest to, którą ze stron poniesie ewentualne opłaty przeprowadzenia cesji u leasingodawcy, które także będą kosztem podatkowym u tego klienta. Kluczowy przy tym jest fakt, że oprócz zamiany strony umowy leasingowej nie może dojść do jakichkolwiek innych zmian warunków finansowych kontraktu, w tym do zmiany okresu leasingu, dokonania nadpłaty, czy innych zmian harmonogramu płatności. W przeciwnym wypadku organy podatkowe traktują taką zmianę jak zawarcie nowej umowy leasingowej z nowym korzystającym, ze wszystkimi ograniczeniami z niej wynikającymi. Transakcja taka musi być zawarta po wartości rynkowej przedmiotu, z zachowaniem minimalnego okresu dalszego leasingowania oraz minimalnych wartości wykupu dla określonego czasu nowej umowy. Również jakakolwiek zmiana umowy leasingowej w tej materii po zawarciu cesji będzie skutkowała tym, że umowa będzie traktowana jako nowa. W najgorszym wypadku przejmujący straci prawo do wykupu przedmiotu leasingu po preferencyjnej wartości albo będzie zobowiązany do skorygowania kosztów podatkowych od zawarcia cesji, a w konsekwencji również deklaracji podatkowych. Z tego względu nie polecamy podmiotom, które przejęły leasing dokonywanie żadnych zmian w harmonogramach płatności rat leasingowych.
Rola finansującego
Cesję leasingowe mogą być świetną alternatywą dla klientów, którzy z różnych względów nie mają możliwości kontynuowania podpisanej umowy leasingowej. Nie zawsze jest możliwość na to żeby zakończyć umowę przed czasem, co zazwyczaj wiązałoby się z koniecznością wpłacenia części wszystkich przyszłych rat i dodatkowych opłat w tym związanych. Są też dobrym rozwiązaniem dla przejmujących do skorzystania z leasingu przyznanego na bardzo dobrych warunkach finansowych, na które sami nie mogli liczyć. Do cesji dochodzi nierzadko już na późniejszym etapie trwania umowy leasingowej, więc przejęcie leasingu, który zakończy się np. za rok daje możliwość szybkiego stania się właścicielem maszyny lub pojazdu. Warto zauważyć też, że cesja zależy od akceptacji leasingodawcy, który wcale nie ma obowiązku zgodzić się na jej dokonanie. Nowy korzystający przechodzi proces weryfikacji w firmie leasingowej w taki sam sposób (lub bardziej restrykcyjny) jak gdyby wnioskował o nowy leasing dla siebie. Jeśli z różnych względów sytuacja finansowa przejmującego lub jego dotychczasowa współpraca z firmą leasingową nie pozwala na zaciągnięcie nowego zobowiązania, to z dużym prawdopodobieństwem nie będzie mógł on być również nowym korzystającym przy cesji. Może się też zdarzyć, że ze względu na krótki staż działalności przejmującego firma leasingowa odmówi przeprowadzenia cesji lub zaproponuje dodatkowe zabezpieczenie, szczególnie jeśli znane są powiązania pomiędzy nim a dotychczasowym korzystającym. Dzieje się tak najczęściej przy zmianach właścicielskich lub przekształceniach działalności w spółki. Ponadto cesję można przeprowadzić tylko w ramach tej samej firmy leasingowej, nie ma możliwości realizowania cesji u innego finansującego lub refinansowania zobowiązania jak w przypadku kredytów.
Naszym klientom pomagamy również przejść przez proces cesji, czasem nawet poszukujemy z nimi klientów zainteresowanych przejęciem ich umów leasingowych. Dzięki współpracy z nami proces staje się dużo prostszy i mniej czasochłonny. Dlatego zachęcamy do współpracy i kontaktu zarówno w sprawach cesji jak i w przypadku poszukiwania nowych leasingów na maszyny, urządzenia i pojazdy.
Autorem tekstu jest Serwis Doradzanie.eu