Podsumowanie XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Podsumowanie XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego
fot.: źródło własne
27 maja 2019, 15:57

Niedawno zakończyło się jedno z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce i w Europie. Katowice gościły przedstawicieli z kilkudziesięciu państw z całego świata, miasto stało się na kilka dni centrum wydarzeń ekonomicznych na skalę globalną. Między 13 a 15 maja odbywała się międzynarodowa konferencja gospodarcza, którą zainteresowanie z roku na rok stale rośnie. Przemawia za tym liczba uczestników (ok. 15 tys.), prelegentów (ok. tysiąc), paneli dyskusyjnych (niecałe 150), ale również zainteresowanie mediów. Chcemy tutaj krótko podsumować to wydarzenie.

Energetyka

Jeden z głównych tematów poruszanych podczas EKG nawiązywał do odbywającej się w tym samym miejscu pół roku wcześniej Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP24. Panele dotyczyły m.in. projektu Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP) oraz strategii transformacji energetycznej, w tym planów związanych z oddaniem w 2033 roku pierwszego w Polsce bloku jądrowego. Tematyka ta mocno nawiązuje do wykorzystywania także odnawialnych źródeł energii (OZE), np. fotowoltaiki, morskich farm wiatrowych, zielonej energii oraz ograniczania emisji dwutlenku węgla. Problemem, z którym zmaga się coraz większa liczba miast to zanieczyszczenie powietrza, smog oraz odpowiednie zagospodarowanie odpadów i te zagadnienia również podlegały debatom. Dyskutowano też na temat przyszłości górnictwa, nowym zastosowaniu węgla, rynkach gazu LNG czy wykorzystaniu alternatywnych paliw jak np. wodór.

Transport niskoemisyjny

Dużo miejsca zostało poświęcone bardzo popularnemu ostatnio zagadnieniu, czyli ograniczeniu emisji spalin. Jednym z aspektów dotyczy wykorzystania czystej energii do ekologicznych środków transportu miejskiego. Coraz więcej metropolii na świecie zmienia tabor podmiejskiego transportu komunalnego na elektryczny lub ograniczający emisję CO2. Wprowadzane są również różne ograniczenia dla danych typów pojazdów lub silników do wjazdu do centrów miast i najgęściej zaludnionych dzielnic. Rosną też opłaty za parkowanie samochodów w tych strefach. Coraz bardziej popularna staje się idea współdzielenia (carsharing) i wspólnego użytkowania pojazdów w miastach (również rowerów, hulajnóg i innych). Coraz więcej producentów samochodów podąża za globalnymi trendami oferując coraz szerszą gamę pojazdów z napędem hybrydowym i elektrycznym. Jednak pojawiały się pytania, czy Polska jest na to gotowa, czy ma odpowiednią infrastrukturę do obsługi takich pojazdów, jaka jest rola państwa a jaka przedsiębiorców i jakie powinny być przewidziane preferencje podatkowe dla ich użytkowników.

Transport dalekobieżny

Niemałe znaczenie dla gospodarki ma bez wątpienia możliwość dostarczenia w stosunkowo krótkim czasie towarów i dóbr często na dalekich dystansach. Podczas EKG 2019 podejmowane były kwestie inwestycji infrastrukturalnych koniecznych do realizacji takich potrzeb. Dyskusje dotyczyły procedur przetargowych, sposobów finansowania kluczowych z ekonomicznego punktu widzenia realizacji oraz problemów polegających na nieprzewidywalności realnych kosztów budowy. Znane są bowiem przypadki prób renegocjacji wieloletnich kontraktów z uwagi na duże zmiany cen materiałów i surowców na przestrzeni inwestycji. Odpowiednia infrastruktura dotyczy zarówno transportu drogowego jak i kolejowego, gdzie wiele inwestycji jest obecnie realizowanych i planowanych do realizacji w najbliższych latach. Dotyczą one tak infrastruktury jak i taboru. Podczas konferencji pojawiały się również koncepcje stworzenia dalekobieżnych połączeń kolejowych na trasie Europa - Azja, których zadaniem byłoby stworzenie alternatywny dla transportu lotniczego i morskiego.

Automatyka i robotyka w produkcji i innych gałęziach gospodarki

Rozwój technologiczny stał się w ostatnich latach jeszcze szybszy, wiele danych wskazuje, że z roku na rok rośnie w tempie wykładniczym i niewiele się to zmienia na przestrzeni dekad. Jego celem jest z pewnością ułatwienie życia przeciętnym obywatelom, sprawienie, żeby żyło się lepiej i korzystanie z zachodzących zmian. Technologia sprawia, że pojawia się w naszym życiu coraz więcej zautomatyzowanych procesów a w firmach produkcyjnych robotyzacja. Roboty wykorzystywane są również w wielu innych segmentach gospodarki, np. w magazynach i centrach logistycznych, przemyśle, czy energetyce. Podczas Kongresu pojawiały się koncepcje wykorzystania robotów także w budownictwie, co miałoby być sposobem na brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej. W tym przypadku jak i we wszystkich prawie branżach pojawiają się oczywiście dylematy dotyczące zastępowania kapitału ludzkiego maszynami. Obrońcy automatyzacji tłumaczą jednak, że dotyczyć to ma tylko prostych powtarzalnych czynności, ale oczywistym jest, że stawia to wyzwania konieczności przekwalifikowania zastąpionych pracowników. Wiele paneli poświęconych było właśnie moralnym i społecznym aspektom likwidacji miejsc pracy przez robotyzację. Katowicka konferencja była również miejscem debaty na temat automatyzacji w usługach dla biznesu oraz handlu, co w prostej linii prowadzić będzie z pewnością do wykorzystania sztucznej inteligencji. Już obecnie strategie marketingowe wykorzystują ogromne ilości danych dotyczących preferencji użytkowników i przetwarzają je aby z odpowiednimi rozwiązaniami i w odpowiednim czasie do nich dotrzeć. Gromadzenie tych informacji nie może oczywiście stawać w sprzeczności z prywatnością i bezpieczeństwem, celem nadrzędnym powinna tu być spersonalizowana sprzedaż. Sztuczna inteligencja ma też za zadanie wspierać producentów robotów, wspierać sektor usługowy, medycynę oraz zarządzanie danymi. Paneliści dostrzegali także zagrożenia płynące z wykorzystania AI, może być to w początkowej fazie źródło nieporozumień i błędów i z dużą dozą asekuracji należy wprowadzać ją do sfery wojska i konfliktów politycznych czy militarnych, obronności oraz przy produkcji maszyn (bunt maszyn).

Przyszłość branży leasingowej

Elementy sztucznej inteligencji mają również zastosowanie w rynku usług finansowych i w segmencie leasingów. Powstają nowe mechanizmy scoringowe, które pozwalają zaciągnąć zobowiązanie finansowe nawet bez wychodzenia z domu, tworząc swego rodzaju usługę e-leasingu. Firmy leasingowe muszą się dostosować do trendów światowych, gdyż klienci poszukują również szybkich i prostych rozwiązań, dzięki którym mają możliwość rozwoju swojego biznesu. Zagrożeniem dla rozwoju branży leasingowej w tym kierunku może być nieelastyczne prawo, które nie nadąża za oczekiwaniami rynkowymi. Specjaliści z branży przewidują, że w najbliższych latach leasing nie będzie się rozwijała tak szybko jak w latach poprzednich, dlatego należy szukać nowych segmentów rozwoju i przewidywać jego zmiany na przestrzeni wielu lat do przodu. Z uwagi na zmieniające się zapotrzebowanie klientów możliwym jest, że leasing będzie w większym stopniu nastawiony na finansowanie również wartości niematerialnych i prawnych i usług. Firmy leasingowe mogą też zająć się modelem wynajmu długo- i krótkoterminowego, nie tylko samochodów osobowych, ale również transportu ciężkiego, maszyn i urządzeń.

Ostatnia edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach była rekordowy pod wieloma względami. Udział w niej wzięło wiele ważnych osobowości, ministrowie, przewodniczący europejskich instytucji, głowy państw, specjaliści z globalnych korporacji z całego świata jak również reprezentanci świata naukowego z liczących się uczelni. Organizatorzy potwierdzają, że każdą edycję starają się zaplanować z całkowicie nowym podejściem. Wielkim sukcesem była też impreza towarzysząca European Start-up Days poświęcona innowacyjnym rozwiązaniom technicznym i biznesowym, sposobom finansowania ryzykownych przedsięwzięć i młodym, rozwijającym się przedsiębiorstwom. To wszystko sprawia, że tegoroczna impreza może być uznana jako ewidentny sukces.

Autorem tekstu jest Serwis Doradzanie.eu

NOTA PRAWNA: Artykuły zamieszczone w naszym serwisie są przygotowane z należyta starannością, oparte na rzetelnej wiedzy i doświadczeniu, oraz znajomości branży. Nie mogą być one traktowane jako wyłączne źródło informacji w danym zakresie, bowiem są subiektywnymi opiniami autorów tekstów. Serwis Doradzanie.eu oraz autorzy treści nie ponoszą odpowiedzialności za wnioski wyciągnięte przez Czytelnika, ani wszelkie decyzje podjęte na ich podstawie. Zawartość merytoryczna na naszych stronach opisywana jest przez praktyków w dziedzinie finansów, prawa, ekonomii i bankowości.