Czego się nie leasinguje?

20 listopada 2019, 17:35

Leasing jest bardzo popularnym i elastycznym sposobem finansowania własności środków trwałych. Według danych Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Leasingowych Leaseurope Polska w 2018 roku była 5 największym rynkiem tego typu usług. Jednak zakres możliwych do sfinansowania przedmiotów jest ograniczony i nie wszystkie inwestycje są akceptowane. Dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik, których przedmiotów się nie leasinguje.

Używane samochody z USA

Jeszcze do niedawna firmy leasingowe nie zwracały tak bardzo uwagi na kraj pochodzenia importowanych samochodów. Nie miało znaczenia czy pojazd jest sprowadzony z Unii Europejskiej czy że Stanów Zjednoczonych. Sporadycznie zdarzały się przypadki przywożenia samochodów z innych części świata, głównie z uwagi na koszty transportu, zazwyczaj morskiego. Samochody z USA cechuje inne, często bogatsze wyposażenie, niż podobnych modeli produkowanych na rynek europejski. Stąd duże zainteresowanie płynące właśnie z tego kierunku. Ogromna większość pojazdów sprowadzanych z terenu Stanów Zjednoczonych została tam zgłoszona jako uszkodzona i często niezdatna do dalszego użytkowania. Wielu importerów uszkodzonych samochodów z USA z powodzeniem doprowadza je do użytku w Polsce. Nasi mechanicy są znani w Europie jako specjaliści w naprawie samochodów uszkodzonych, choć zazwyczaj są to w rzeczywistości niechlubne komentarze. Dlatego niezależnie od stopnia zniszczenia (choć zazwyczaj słyszymy o tym, że "samochód miał lekko wgnieciony bok", itp.) są one ciekawą okazją. Ceny uszkodzonych samochodów w USA są bardzo atrakcyjne i opłacalnym jest ich sprowadzenie do Polski, opłacenia cła i akcyzy oraz doprowadzenie do "stanu używalności" oraz sprzedaż z zyskiem. Niestety samochód po szkodzie całkowitej nie powinien być ponownie wprowadzany do obrotu. Dlatego firmy leasingowe uznając (w dość dużym uproszczeniu), że każdy sprowadzony z USA pojazd jest uszkodzony, zdecydowały się na ograniczenia ich zakupu i rejestracji na terenie Polski.

Podwozia samochodowe

Pozostajemy w branży motoryzacyjnej, ale podnosimy dopuszczalna masę całkowitą, wchodząc w samochody ciężarowe. Bardzo często nadwozie specjalne pojazdu można zamienić innym po odpowiednim dostosowaniu. Również dealerzy samochodowi oferują podwozia do indywidualnej zabudowy. Jednak samego podwozia, niespełniającego żadnej funkcji nie można zarejestrować, zatem nie jest możliwy leasing na nie. Takie podwozie musi być najpierw dostarczone do profesjonalnego zakładu zabudów ciężarowych. Tam następuje montaż nadwozia, dokonywane są dodatkowe badania techniczne lub wystawiana jest homologacja całościową na podwozie z zabudową. W przypadku pojazdów nowych dealerzy zazwyczaj współpracują z określonymi producentami zabudów i nie jest często możliwe swobodne wybranie dowolnej firmy. Do zakupu samochodów używanych ze specjalną zabudową również konieczna jest pomoc wykwalifikowanej firmy świadczącej usługi demontażu starych i montażu nowych nadwozi. Ale zakup i przez to leasing samego podwozia nie jest technicznie możliwy.

Niewielkie nieruchomości mieszkalne lub użytkowe

Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce leasing nieruchomości komercyjnych. W kręgu zainteresowania są głównie hale produkcyjne i magazynowe, centra logistyczne, biurowce czy powierzchnie handlowe. Oczywiście każda nieruchomość musi spełniać określone kryteria i zazwyczaj są to inwestycje za minimum kilka milionów złotych. Firmy leasingowe nie finansują jednak niewielkich nieruchomości, nawet z własną księgą wieczystą albo na wydzielonej, osobnej działce gruntu. Wiąże się to przede wszystkim z faktem, że tego rodzaju obiekty są finansowane poprzez kredyty bankowe. Większość firm leasingowych posiada bezpośrednie powiązania kapitałowe z największymi bankami działającymi na terenie Polski. Polityka grupy zazwyczaj zabrania "wchodzenia sobie w drogę" i podbierania sobie klientów. W końcu po to tworzone są osobne spółki dedykowane do świadczenia różnych usług, żeby każda z nich realizowała określone cele biznesowe. Dlatego tego rodzaju nieruchomości finansowane są głównie przez inne formy, np. kredyty.

Hale namiotowe, ogrody zimowe, itp.

W 2018 roku nastąpiła zmiana przepisów prawa budowlanego, dzięki której niektóre ruchome i niezwiązane trwale z gruntem budowle mogą być mimo wszystko traktowane jako nieruchomości. Wielu producentów i dystrybutorów podobnych rozwiązań powoli zaczęła zauważać wycofywanie się firm leasingowych z finansowania tego rodzaju inwestycji. Obecnie tylko w sporadycznych przypadkach możliwy jest leasing na tego typu obiekty, często przy dodatkowym zabezpieczeniu albo dodatkowych warunkach, lub tylko dla wybranych klientów. Obawa firm leasingowych dotyczy głównie spraw podatkowych i dodatkowych konsekwencji spoczywających na właścicielu przedmiotu leasingu. Inaczej też przebiega proces finansowania nieruchomości. Stąd konieczność rozgraniczenia obiektów, które potencjalnie mogłyby być (nawet w przyszłości) rozumiane przez instytucje publiczne jako nieruchomości. Dodajmy, że budowle o powierzchni użytkowej mniejszej niż 35m2 nie są traktowane jako nieruchomości, nie wymagają pozwolenia na budowę ani zgłoszenia do użytkowania, zatem istnieje (przynajmniej w teorii) możliwość ich leasingowania. W większości przypadków jednak taka powierzchnia nie spełnia oczekiwań klientów i jest niepraktyczna w zastosowaniu. Jeśli jednak hala faktycznie jest mobilna i będzie zmieniała lokalizację, albo jest wykonana z materiałów nie trwałych (np. brezent, tworzywa sztuczne, itp.), to szanse na uzyskanie leasingu na taki przedmiot rosną.

Windy w budynku i roboty

Przedmiotem leasingu mogą być środki trwałe służące do rozwoju przedsiębiorstwa, mające na celu zwiększenie obrotów, redukcję kosztów, albo osiągnięcie innego, ekonomicznego lub pozaekonomicznego, celu. Istnieje możliwość finansowania osobnych urządzeń służących do podnoszenia osób lub przedmiotów, wózków widłowych, zwyżek czy dźwigów lub suwnic. Każde z nich jest bowiem osobnym niezależnym przedmiotem. Nie jest jednak możliwe uzyskanie leasingu na przedmioty, które są modernizacją budynku, jak np. windy czy elementy infrastruktury (kable, przewody, piony wentylacyjne i inne). Inwestycje takie zgodnie z przepisami podnoszą wartość środka trwałego, w którym są montowane, ale nie są przedmiotem samym w sobie. Zatem niemożliwe jest amortyzowanie takiej inwestycji przez firmę leasingową ani wyodrębnienia takiego przedmiotu w ewidencji środków trwałych klienta jako osobny przedmiot, w przypadku leasingu finansowego. Podobną funkcję pełnią roboty, które usprawniają prace innych maszyn i służą do automatyzacji procesów. Przedmioty tego rodzaju nie są samodzielnymi jednostkami roboczymi i nie mogą funkcjonować bez maszyny, której pracę mają ulepszać. Nie posiadają też często swoich numerów seryjnych lub tabliczek znamionowych co również uniemożliwia leasingowanie ich jako osobnych przedmiotów.

Usługi, towary, drobne przedmioty

Z podobnego względu nie jest możliwe leasingowanie usług, np. montażu, instalacji, szkoleń. Nie są to środki trwałe ani przedmioty materialne. Towary handlowe, mimo, że mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie przy kredytach bankowych, także nie są środkami trwałymi. Są one przeznaczone na sprzedaż, a umowa leasingowa jest ściśle związana z przedmiotem. Gdy traci on swoją wartość albo zmienia właściciela to umowa leasingowa ulega automatycznemu rozwiązaniu. Podobnie drobne nieewidencjowane przedmioty, bardzo często rozproszone, których nie sposób zidentyfikować. Nie możnaby przy nich jednoznacznie stwierdzić, że dotyczą konkretnej umowy leasingowej, dlatego firmy leasingowe nie finansują takich przedmiotów. Przykładem takich przedmiotów są sztućce i zastawa w restauracji, meble w biurze albo hotelu, narzędzia w firmie budowlanej albo warsztacie samochodowym, czy rusztowania. Niemożliwymi do leasingowania sprzętami są również szalunki wykorzystywane przy budowach. Dodatkową kwestia jest też fakt, że są one jednorazowego użytku i nie ma możliwości ich ponownego wykorzystania.

Leasing to dla wielu firm idealne rozwiązanie do rozwoju przedsiębiorstwa. Często tańsze i bardziej elastyczne niż inne formy finansowania, dlatego tak bardzo popularne. Jednak z pewnością nie dla każdego rodzaju inwestycji będzie odpowiednie. Jeśli zamierzacie Państwo w najbliższym czasie dokonywać inwestycji z udziałem leasingu to zapraszamy do kontaktu.

Autorem tekstu jest Serwis Doradzanie.eu

NOTA PRAWNA: Artykuły zamieszczone w naszym serwisie są przygotowane z należyta starannością, oparte na rzetelnej wiedzy i doświadczeniu, oraz znajomości branży. Nie mogą być one traktowane jako wyłączne źródło informacji w danym zakresie, bowiem są subiektywnymi opiniami autorów tekstów. Serwis Doradzanie.eu oraz autorzy treści nie ponoszą odpowiedzialności za wnioski wyciągnięte przez Czytelnika, ani wszelkie decyzje podjęte na ich podstawie. Zawartość merytoryczna na naszych stronach opisywana jest przez praktyków w dziedzinie finansów, prawa, ekonomii i bankowości.