Zmiany w przepisach o ruchu drogowym

3 stycznia 2020, 13:47

Nowy Rok przyniósł wiele zmian dla właścicieli i kierowców samochodów. Nowelizacja dotknęła nie tylko Ustawę Prawo o Ruchu Drogowym, Kodeks Karny, ale również wprowadziła różne nowe rozporządzenia. Nowe normy prawne zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku i warto się z nimi zapoznać. Poniżej prezentujemy kilka istotnych i wartych uwagi.

Obowiązek rejestracyjny i wysokie kary

Od dnia 1 stycznia 2020 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące rejestracji pojazdów. Przed zmianą ustawy właściciele samochodów mieli 30 dni na zgłoszenie sprzedaży pojazdu lub zarejestrowanie go w Wydziale Komunikacji. Niestety wcześniejsze normy prawne często nie były respektowane przez właścicieli, chociaż Kodeks Wykroczeń przewidywał kary pieniężne za posiadanie dowodu rejestracyjnego niezgodnego ze stanem faktycznym. Początkiem roku weszła w życie Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw, w której zmiany dotyczą między innymi Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, z późn. zm.). Wprowadzono w niej następujące regulacje: Art. 71 ust. 7. Właściciel pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.
(...)
Art. 140mb. Kto:
1) będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej wbrew przepisowi art. 71 ust. 7 nie rejestruje pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2) będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisowi art. 78 ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu – podlega karze pieniężnej w wysokości od 200 do 1000 zł.
Oznacza to, że nowe przepisy dotyczą właścicieli, którzy kupili pojazd po 1 stycznia 2020 r. Termin trzydziestodniowy obowiązuje również tych, którzy wystąpili w roli sprzedającego. Kary pieniężne za brak spełnienia nowego obowiązku będą nakładane przez starostę w drodze decyzji administracyjnej i jednocześnie będą stanowiły dochody gmin i powiatów, dlatego spodziewać się można dokładnych kontroli i egzekwowania nowych przepisów przez administrację publiczną. Nowelizacja ustawy spowoduje mobilizację wśród "spóźnialskich" i na pewno wydłużą się kolejki w urzędach, dlatego najlepiej jak najwcześniej dopełnić nowego obowiązku.

Zielone tablice rejestracyjne

W roku 2020 wprowadza się również zmiany w oznaczeniu pojazdów. Dla niektórych pojazdów tj. pojazdów elektrycznych, napędzanych wodorem albo motorowerów wyposażonych w silnik elektryczny, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 8 lipca 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych, organ rejestrujący będzie wydawał zalegalizowane tablice rejestracyjne z tłem w kolorze zielonym. W tej chwili Polska jest krajem, w którym dopiero rozwija się infrastruktura, która umożliwi zasilanie takich samochodów, dlatego obecnie na naszych drogach pojawiają się nielicznie takie egzemplarze. Zielone tablice mają wyróżnić samochody ekologiczne. Osoby posiadające już w/w pojazdy nie będą dotknięte przymusem wymiany tablic, jednak gdy zechcą będą mogły o takie tablice wnioskować. Kierujący samochodami ekologicznymi mają być również zwolnieni z opłat parkingowych, będą mogli wjeżdżać do specjalnie wyznaczonych stref w miastach oraz korzystać z tzw. buspasów. Do nowych regulacji nie zaliczą się jednak samochody hybrydowe typu plug-in, ponieważ wykorzystują one także tradycyjne paliwa płynne. Nowych zielonych tablic nie można mylić z profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi z zieloną czcionką na białym tle, wprowadzonymi w roku 2019. Są one tablicami specjalnymi, stosowanymi przez różne instytuty naukowe oraz sprzedawców samochodów, którzy oferują jazdy testowe. Oznaczają one, że można ich używać dla wielu samochodów i są wydawane na okres jednego roku.

Kara za cofanie licznika

Od 1 stycznia 2020 r. w Kodeksie Karnym został dodany artykuł, który nakłada sankcję na osoby zmieniające wskazania drogomierza:Art. 306a. [Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru]
§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Przepis ten dotyczy każdego, więc nie tylko osoby, które dokonują tego procederu fizycznie, ale również osoby "zlecające". Kara grzywny będzie dotykać również kierowców, którzy nie zgłoszą w odpowiednim czasie wymiany drogomierza na nowy, niezależnie od tego, z jakich przyczyn był on wymieniony.

Kontrole policyjne

Od 1 stycznia 2020 r. wprowadzono również zmiany dotyczące kontroli policyjnych. W Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 listopada 2019 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego §2.6 informuje nas, iż policja ma prawo przeprowadzać kontrolę zatrzymując swój samochód w miejscu do tego niedozwolonym, lecz w taki sposób, który nie powoduje zagrożenia w ruchu drogowym. Zmiany, które weszły w życie oznaczają, że policja oznakowana jak i nieoznakowana ma uprawnienia do przeprowadzania kontroli policyjnych niemalże w każdym miejscu, które uzna za odpowiednie. W §12.1 czytamy, iż policjant przy każdej kontroli ma prawo sprawdzić wskazanie drogomierza, nawet wtedy, gdy nie poddaje tego pojazdu kontroli technicznej. Jeżeli kontrolujący policjant stwierdzi, że niezbędna jest ocena stanu zdrowia kierującego, ma prawo wystąpić do starosty z takim wnioskiem zgodnie z §15 Rozporządzenia. Wniosek ten podpisuje kierownik jednostki kontrolującego. W następnym §16 czytamy, że policjant ma również uprawnienie do złożenia wniosku do starosty, jeżeli kontrolujący stwierdzi, że istnieje uzasadnione zastrzeżenie co do kwalifikacji kierującego pojazdem. Wprowadzenie takich uprawnień policji spowoduje więcej skierowań na egzaminy sprawdzające jak i badania lekarskie do prowadzenia pojazdów. Dla niektórych te uregulowania będą niepotrzebnym przepisem, inni spojrzą na nowe regulacje bardziej przychylnym okiem biorąc pod uwagę bezpieczeństwo w ruchu drogowym w społeczności kierowców.

Jak widać rok 2020 przyniósł wiele zmian dla kierujących pojazdami. Warto zapoznać się z nowymi regulacjami i mieć na uwadze, że obowiązujące już przepisy będą mieć na celu ujawnienie i ukaranie tych, którzy ich nie respektują. Intencją racjonalnego ustawodawcy zawsze jest poprawa bezpieczeństwa i zdrowia społeczeństwa, dlatego bądźcie zawsze na bieżąco. Życzymy Wam szerokiej drogi.

Autorem tekstu jest Izabela Rak-Kulik

NOTA PRAWNA: Artykuły zamieszczone w naszym serwisie są przygotowane z należyta starannością, oparte na rzetelnej wiedzy i doświadczeniu, oraz znajomości branży. Nie mogą być one traktowane jako wyłączne źródło informacji w danym zakresie, bowiem są subiektywnymi opiniami autorów tekstów. Serwis Doradzanie.eu oraz autorzy treści nie ponoszą odpowiedzialności za wnioski wyciągnięte przez Czytelnika, ani wszelkie decyzje podjęte na ich podstawie. Zawartość merytoryczna na naszych stronach opisywana jest przez praktyków w dziedzinie finansów, prawa, ekonomii i bankowości.