Możliwość obniżenia składki OC komunikacyjnego dla przedsiębiorców

19 października 2018, 14:33

Każdy samochód wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej wymaga ubezpieczenia OC. Ustawodawca wprowadza możliwość obniżenia jego składki nawet o 95% w określonych przypadkach. Poniżej omówimy co to jest ubezpieczenie OC i kiedy z takiej ulgi można skorzystać.

Czym dokładnie jest ubezpieczenie OC?

W Polsce działa wiele dużych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, produkcyjną czy usługową. Przedsiębiorstwa zajmujące się transportem czy dostawą posiadają mniejsze lub większe floty pojazdów wykorzystywanych w ich działalności. W każdym takim przypadku przedsiębiorca zobowiązany jest wykupić ubezpieczenie OC, niezależnie od tego, jak często korzysta z firmowych pojazdów. Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jest to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które poszkodowany otrzymuje od ubezpieczyciela na pokrycie szkód powstałych w związku z ruchem pojazdów mechanicznych w razie zdarzenia drogowego. Funkcja gwarancyjna ubezpieczenia opiewa o naprawienie szkody lub zwrot poniesionych kosztów na rzecz poszkodowanego przez ubezpieczyciela ubezpieczonego pojazdu. Jeżeli sprawca zdarzenia nie posiada ważnej polisy OC w momencie powstania szkody, co do zasady odszkodowanie poszkodowanemu wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W takiej sytuacji UFG zwróci się z regresem o zwrot wypłaconego odszkodowania do sprawcy zdarzenia, który nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC w momencie powstania szkody. Z Art. 38(4) pkt 1 Ustawy z dn. 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 1997 r., Nr 98, poz. 602) i z Art. 23 pkt 1 i 2 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152) wynika, że ubezpieczenie OC jest to rodzaj ubezpieczenia obowiązkowego, które każdy właściciel pojazdu musi posiadać.

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu drogowego

Art. 78a Ustawy Prawo o ruchu drogowym umożliwia czasowe obniżenie składki ubezpieczenia OC na okres nieużywania pojazdu mechanicznego przez przedsiębiorcę, wprowadzając instytucję "czasowego wycofania pojazdu z ruchu drogowego". Przepisy taksatywnie wymieniają pojazdy, które mogą ulec takiemu wycofaniu. Są to: samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t, ciągniki samochodowe, autobusy, pojazdy specjalne. Te ostatnie to pojazdy mechaniczne, które są przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia. Wśród nich możemy wymienić pojazdy przystosowane w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków, używanych na przykład przez policję, jednostki ochrony przeciwpożarowej, piaskarki, pojazdy odśnieżające, pojazdy do wywozu nieczystości, itp. Jak widzimy nie każdy pojazd może zostać wycofany z ruchu drogowego na określony czas - wycofaniu temu nie podlegają w ogóle samochody osobowe. Przedsiębiorcy, którzy posiadają dużą ilość pojazdów osobowych nie mogą liczyć na taką ulgę. Od pewnego czasu trwają prace nad przepisami, które będą umożliwiały takie same lub podobne rozwiązania dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą posiadających samochody osobowe. Jednak w tej chwili takie rozwiązania nie zostały jeszcze wprowadzone.

W jaki sposób skorzystać z ulgi?

Z instytucją czasowego wycofania pojazdu z ruchu drogowego wiąże się ponoszenie przez przedsiębiorcę pewnych opłat oraz dokonanie stosownych formalności. Właściciel pojazdu lub podmiot, któremu powierzono pojazd, może złożyć wniosek do starosty, który jest właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu w celu czasowego wycofania pojazdu z ruchu. Do wniosku należy dołączyć odpowiednie dokumenty, takie jak odpis z KRS lub CEiDG, ksero dowodu tożsamości i kartę pojazdu. Należy również dokonać opłaty urzędowej, a także złożyć dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne w urzędowym depozycie. Po złożeniu wniosku i dokładaniu wszystkich formalności, starosta wydaje decyzję administracyjną o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu drogowego na okres, co do zasady, od 2 do 24 miesięcy. Okres ten może zostać przedłużony, jednak nie może być dłuższy niż 48 miesięcy. Termin ten liczymy od dnia wydania decyzji o jego czasowym wycofaniu. Kiedy decyzja będzie pozytywna, właściciel pojazdu lub podmiot, któremu powierzono pojazd, musi zapewnić temu pojazdowi miejsce, gdzie będzie mógł go "bezpiecznie zaparkować". Miejsce to musi znajdować się poza drogą publiczną, strefą zamieszkania, a także strefą ruchu, a więc musi to być garaż lub np. parking, w którym pojazd przez ten okres będzie mógł przebywać. Opłaty związane z czasowym wycofaniem pojazdu z ruchu drogowego są zróżnicowane i uzależnione od czasu zawartego we wniosku. Nie powinny one przekraczać wysokości 150 zł jednorazowo. Na czas na jaki została wydana decyzja administracyjna i pojazd został wycofany z ruchu, na mocy Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych posiadacz pojazdu uprawniony jest do złożenia wniosku do ubezpieczyciela o obniżenie składki ubezpieczenia OC, a ubezpieczyciel powinien proporcjonalnie obniżyć tę składkę. Taka zniżka powinna wynosić co najmniej 90-95%. Obniżka ubezpieczenia opiewa na okres, na który pojazd został wyłączony z ruchu drogowego, natomiast po jego ponownym włączeniu składka ubezpieczeniowa wraca do standardowej wysokości.

Omawiany przepis jest pewnym udogodnieniem dla przedsiębiorców, którzy posiadają wiele pojazdów, a z różnych przyczyn nie mogą aktywnie wykorzystywać niektórych z nich. W sytuacji przestoju w działalności gospodarczej lub z innej przyczyny, przedsiębiorca posiadający wiele zarejestrowanych pojazdów może obniżyć swoje koszty, w tym przypadku koszty ubezpieczeń OC, co może stanowić duży odsetek corocznych wydatków firmy.

Autorem tekstu jest Izabela Rak

NOTA PRAWNA: Artykuły zamieszczone w naszym serwisie są przygotowane z należyta starannością, oparte na rzetelnej wiedzy i doświadczeniu, oraz znajomości branży. Nie mogą być one traktowane jako wyłączne źródło informacji w danym zakresie, bowiem są subiektywnymi opiniami autorów tekstów. Serwis Doradzanie.eu oraz autorzy treści nie ponoszą odpowiedzialności za wnioski wyciągnięte przez Czytelnika, ani wszelkie decyzje podjęte na ich podstawie. Zawartość merytoryczna na naszych stronach opisywana jest przez praktyków w dziedzinie finansów, prawa, ekonomii i bankowości.